W odróżnieniu od srebra złoto prawie nie reaguje na powietrze i chemiczne pierwiastki, które są związane z industrializacją i nowoczesnym sposobem życia. Ale to nie oznacza, że się wcale nie brudzi i nie wymaga czasami wyczyszczenia. Poniżej przedstawimy kilka domowych metod, jak można to zrobić, ale przy każdej pamiętajmy, że złoto jest delikatne i bardzo łatwo ulega uszkodzeniu. Jeśli się obawiamy, że nasze wysiłki mogłyby zakończyć się jakimiś zadrapaniami, lepiej jest oddać złoto do wyczyszczenia specjaliście.
Najprościej ze złota usuniemy brud, tłuszcz i kurz. Wystarczy przygotować sobie wodę z mydłem w płynie, namoczyć złotą biżuterię i za pomocą bardzo miękkiej szczoteczki (np. do zębów) wyczyścić. W uproszczeniu można powiedzieć, że większość zabrudzeń usuniemy ze złota prostym umyciem. Złotnicy czyszczą go najczęściej za pomocą ultradźwięków, albo złote przedmioty chwilę gotują w wodzie z jakimś środkiem do mycia naczyń i sodą oczyszczoną. Inną klasyczną metodą czyszczenia złota jest pocieranie biżuterii mieszanką wody z benzyną czy spirytusem w proporcjach jeden do jednego. Nasze prababcie często wykorzystywały też pastę zrobioną z tytoniowego popiołu i wody, dziś zwolennicy domowych sposobów sięgną przy czyszczeniu po sodę oczyszczoną albo proszek do pieczenia. Uwaga, w takim przypadku trzeba postępować bardzo ostrożnie, bo mocnym pocieraniem można złoto albo złocone elementy szybko podrapać.
Bardziej skomplikowane może być wyczyszczenie zielonych czy czerwonych plam na złocie. Pierwsze powstają na skutek kontaktu z miedzią albo jakimś stopem, w którym znajduje się miedź. Biżuterię posmarujemy kawałkiem cytryny i zostawimy na kilka godzin, albo namoczymy do wody z kwaskiem cytrynowym. Później przeważnie wystarczy wyczyścić ją wyżej opisanym umyciem w wodzie z mydłem w płynie. W przypadku drugiego rodzaju plam można wypróbować metodę, z której najczęściej korzystamy przy klasycznym domowym czyszczeniu srebra i posrebrzanych przedmiotów – namoczyć złotą biżuterie do ciepłej wody z folią aluminiową i solą czy proszkiem do pieczenia. No i oczywiście na końcu znów złoto umyjemy i bardzo delikatnie wypolerujemy bawełnianą ściereczką.