Nierozłączną częścią czeskiej kuchni są houskove knedliki czyli knedle bułczane. Jest to ulubiony dodatek do dań z sosami, gulaszów i pieczonych mięs. Co prawda oryginalny przepis wykorzystuje specjalną mąkę, której w polskich sklepach nie ma, ale smaczne czeskie knedle można przygotować też z krupczatki i wynik będzie prawie nie od odróżnienia od tego, co można zjeść w knajpkach naszych południowych sąsiadów.
Przepis: Weźmiemy dwie czerstwe, ale jeszcze nie twarde bułki, które pokroimy na mniejszą kostkę. W misce zmieszamy je z pół kilogramem mąki krupczatki i łyżeczką soli. W ćwierć litrze letniego mleka (nie może być gorące), osłodzonego łyżeczką cukru, rozdrobimy dziesięć gramów świeżych drożdży i odstawimy na dziesięć do piętnastu minut. Po tym czasie mleko dolejemy do mąki, dodamy jedno jajko i wyrobimy ciasto – trzeba je wygnieść naprawdę starannie, jeśli jest zbyt rzadkie, dosypujemy trochę mąki. Miskę przykryjemy ściereczką i odstawimy w cieplejsze miejsce. Po czterdziestu minutach znów je wyrobimy i zostawimy rosnąć jeszcze przez dwadzieścia minut. Z ciasta przygotujemy cztery wałki, z których ugotujemy czeskie bułczane knedle.
Na kuchence postawimy szeroki garnek z osoloną wodą i kiedy zacznie się gotować włożymy do niej przygotowane surowe knedliki. Najprawdopodobniej wszystkie naraz nie zmieszczą się w garnku, najczęściej gotujemy je po dwa – uwaga, bułczane knedle w czasie gotowania powinny kilkakrotnie zwiększyć swoją objętość. Gotujemy je pod przykryciem dziesięć do piętnastu minut, potem je odwracamy i dogotowujemy jeszcze przez dziesięć minut. Po wyciągnięciu z wody musimy knedliczki szybko w kilku miejscach przekłuć widelcem, inaczej się zetną, zwłaszcza jeśli w kuchni jest zimno. W Czechach knedle kroi się na plastry za pomocą specjalnego przyrządu, ale bez problemów go można zastąpić nicią (podsuniemy ją pod knedlik i odkroimy centymetrowy plaster). Ciepły czeski knedel krojony nożem mógłby zbić się w twardą i niesmaczną masę. Pokrojone plastry rozłożymy na talerzu, dodamy do nich danie główne (najbardziej znany przepisy z knedlami to pieczona wieprzowina z kapustą, kaczka, gęś albo gulasz) i możemy delektować się czeskim specjałem, życząc przy tym „Dobrou chut” czyli „Smacznego” .
Jeśli nie mamy w planie wykorzystać wszystkich przygotowanych bułczanych knedli, pozostałych ugotowanych wałków nie kroimy, ale zostawiamy je w całości do następnego dnia (dłużej niż dwa dni w lodówce nie wytrzymają, warto je zapakować do folii). Przed podgrzewaniem chłodne czeskie knedle można kroić na plastry nożem. Nie gotujemy, przygotowujemy je na parze. Ulubionym czeskim daniem z resztek knedlików to knedle smażone z jajkiem (krojimy, obsmażamy na klarowanym maśle i rozbijamy do nich jedno czy dwa jajka z pieprzem i solą).