Tymianek jest jednym z najmocniejszych naturalnych antybiotyków i ma dobre antybakteryjne i dezynfekcyjne właściwości. Świetnie działa przy różnych grypach, dodawany do jedzenia wspiera poprawne trawienie. Oprócz tego leczy zapalenie oskrzeli, astmę, przynosi ulgę w atakach kaszlu. Podczas anginy i przeziębień można go żuć na surowo, ale jeszcze lepiej jest przygotować sobie z tymianku domowy syrop.
Przepis jest całkiem prosty i można powiedzieć – z lekkim przymrużeniem oka – że potrafi go przygotować nawet dziecko – oczywiście pod kontrolą rodziców, bo musimy pracować z kuchenką. Domowy syrop tymiankowy można przygotować i z suszu, który da się kupić prawie w każdym sklepie spożywczym w dziale z przyprawami. Szklankę cukru (nie stanowi różnicy czy weźmiemy brązowy czy biały) nasypiemy do garnka i zalejemy szklanką wody. Zagotujemy, mieszając, dopóki się cukier zupełnie nie rozpuści. Wsypiemy całą torebkę (dziesięć gram, ale jeśli damy dziewięć czy piętnaście dużej różnicy w wyniku nie będzie) suszonego tymianku, trzy minuty gotujemy, odstawiamy i zostawiamy pod przykryciem dopóki syrop nie wystygnie. Później wystarczy już tylko wszystko przecedzić i przelać do wygotowanej butelki. Jeśli nam w syropie tymiankowym pozostaną jakieś drobinki przyprawy, to wcale nie przeszkadza.
Przepis można zmodyfikować i wykorzystać tymianek świeży z naszego ogródka czy doniczek. W takim wypadku gotujemy go bardzo podobnie, tyle że zamiast dziesięciu gramów suszonego ziela weźmiemy porządną garść świeżego i zmiętego – nie muszą to być tylko listki, także gałązki mają wystarczającą siłę leczniczą. Syropy przygotowane według obu przepisów powinny wytrzymać (mogą być przechowywane) w lodówce kilka tygodni.
Niezależnie od receptury podajemy łyżeczkę leku kilka razy dziennie. Tymiankowy syrop jest słodki i smaczny, można go też podawać małym dzieciom, ale w takim wypadku zawsze lepiej najpierw upewnić się u pediatry, czy nie ma jakiś przeciwwskazań.
Syrop z tymianku działa bardzo dobrze na kaszel, ale używamy go tylko w wypadku, gdy mamy problemy z kaszlem mokrym i potrzebujemy ułatwić odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli prześladuje nas kaszel suchy, lepiej jest sięgnąć po inne środki z ziołowej czy klasycznej apteczki, bo tymianek może drażnić i ataki będą się nasilały.