O Japonii mówi się często, że to Kraj Kwitnącej Wiśni. W Polsce, chociaż klimat mamy podobny, sakura – bo tak nazywa się symbol dalekiego kraju, wciąż jeszcze należy do rzadkości. A szkoda, bo to bardzo piękne drzewo. Szczególnie wiosną.
Sakura czyli wiśnia piłkowana (Prunus serrulanta)
Kształt korony tego drzewa przypomina trochę wazę. Wiosną obsypują ją tysiące kwiatów o płatkach w wielu odcieniach różu i żółtych pręcikach. Niektóre gatunki sakury mają białe kwiaty. Pień dorasta do wysokości od sześciu do ośmiu metrów; sakura jest raczej niewielkim drzewem. Rośnie niezbyt szybko. Wytwarza wiele gałązek, które nie wymagają przycinania, gdyż same tworzą gęstą koronę. Kwiaty wyrastają w kwiatostanach: od dwóch do pięciu. Pędy są rzadko rozgałęzione. Liście sakury są wiosną lekko brązowe, latem błyszcząco zielone, a jesienią, przed opadaniem, zmieniają kolor na pomarańczowy. Wygląd w trakcie kwitnienia często olśniewa nas na tyle mocno, że nie zwracamy uwagi na nienajładniejszy kształt całego drzewa, charakterystyczny dla wielu odmian sakury.
Odmiany Sakury
Chyba najbardziej znaną odmianą jest Kanzan, która pochodzi z kraju kwitnącej wiśni, czyli z Japonii. Drzewa tej odmiany są większe i dorastają do piętnastu metrów. Jego gałęzie kierują się ukośnie do góry. Korona przypomina odwrócony stożek. Kwiaty są pełne, o średnicy 6 centymetrów i barwie karminowej. Kształt długich na czternaście centymetrów liści jest jajowaty. Młode liście są brązowe. Kanzan nie owocuje.
Odmiana Kiku-Shidare-Zakurama wyraźnie różowe i białe kwiaty. Potrafi przetrzymać mrozy przekraczające -25 stopni. Brązowe liście zmieniają kolor na sycie zielony. To niewielkie drzewo, dorastające do 3 metrów wysokości i średnicy.
Odmiana Shirotae ma duże, śnieżnobiałe kwiaty o wyraźnym zapachu. Ten gatunek lubi wilgotną, lekko kwaśną glebę. Drzewo osiąga wysokość od trzech do pięciu metrów.
Do gatunku Prunus należy też wiśnia ptasia, zwana również trześnią (P. avium), którą sadzi się często w parkach i ogrodach. W mniejszych ogrodach dobrze sprawdza się piękna czeremcha pospolita (P. Pardus) w odróżnieniu od czeremchy amerykańskiej (P. Subhirtella) zachowującej się dość agresywnie wobec znajdujących się w pobliżu roślin. Inne rośliny tego gatunku to: wiśnia różowa (P. Subhirtella) i krzew migdałek trójklapowy (P. Triloba), który można sadzić też w większych donicach. Krzew ten szczepi się na wysokości około jednego metra uzyskując ładne drzewko. Należy go jednak regularnie przycinać, gdyż inaczej traci kształt i słabo kwitnie.
Pielęgnacja
Przy sadzeniu sakury trzeba pamiętać, że drzewo będzie się rozrastało. Wiśnie lubią wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę z dobrym odwodnieniem, bogatą w składniki odżywcze i wapń. Najlepiej rosną w półcieniu albo w cieniu domu. Nieźle znoszą też zanieczyszczone powietrze w większych aglomeracjach, nie są natomiast odporne na zasolenie. U wszystkich gatunków Prunus trzeba usuwać dzikie pędy pojawiające się pod drzewem.
Sakura doskonale się nadaje do japońskich ogrodów (co jest logiczne w przypadku drzewa z Japonii zwanego japońską wiśnią), ale dobrze jest jej też w otoczeniu innych drzew w parkach czy w ozdobnych ogrodach. Zwłaszcza ładnie wygląda na tle ciemniejszych iglaków lub jako pojedyńcza dominanta pośrodku dobrze utrzymanego trawnika.
Tekst i foto Hobbybezgranic, tłumaczenie Fan i Jame